Blog

TRH v mestečku SINEU

SINEU , malá dedinka ( mestečko) najznámejšia zo všetkých dedín vo vnutrozemí ostrova. Za túto povesť vďačí najmä stredajšiemu trhu, ktorého korene siahajú až do roku 1306 a zároveň je tento trh najväčší trh s hospodárskymi zvieratami na celom ostrove Malorka.

A tak som si jednu stredu povedala, že nejdem ja do mesta Andratx, kam chodím pravidelne na trh, ale zavítam do vnútrozemia a preskúmam čo to tam majú iné. 

Na cestu na trh odporúčam dopoludnie, keď ešte nie je všade veľ mi veľa ľudí ( a teda v lete ich býva), lebo vtedy sa Vám podarí aj si sadnúť niekam na terasu a pozorovať ruch trhu z tieňa. 

Čo mňa vždy najviac láka: úprimne na prvom mieste je pomarančová šťava z čerstvých malorských pomarančov ( lepšiu som nikde nikdy nepila a myslím, že ani nebudem), na druhom mieste mám asi salámky od miestych mäsiarov na treťom mám vynikajúce syry ( kozie a ovčie),  čo ma láka, ale bohužial nesmiem sú všetky možné pekárenské kúsky plus koláče či slané alebo sladké....keď vidím ako moj manžel s chuťou je tak mi sliny tečúúúúú. 

Nedá mi nezastaviť sa na mandle ( tiež z  Malorky) a tak isto aj olivy, ktoré sú vynikajúce. 

Samozrejme ako na trhu nájdete tu veľa ovocia a zeleniny, výrobky z keramiky ( veľ mi pekné) a  aj šiatriky so všeličím. Tu by som si veru rada kúpila krásne látky, poťahy, obrusy....

Čo je však v Sineu top sú tie zvieratá....nikdy som nebola na trhu so zvieratami, kde ich bolo táááák veľa - koze, ovce, prasiatká, sliepky, kuriatká, zajace...kone hospodárske, mačky, psy, všakovaké vtáky. Pobavilo ma to, bolo to pre mňa nové, iné a zaujímavé. 

Odporúčam Vám  na takýto výlet zájsť:-)

Okem trhu Sineu je historické mestečko a tí, ktorí sa zaujímajú o históriu si tu určite majú čo popozerať:-) 

 

 

MALORKA - ostrov nekonečných možností a zážitkov

 

Mallorca – dovolenka na kúzelnom španielskom ostrove!

 

Nedotknuté pláže, zafírové more, útesy, odľahlé pohoria a romantické mestečká ukryté v kopcoch… Očarili vás nádherné fotky tohto najväčšieho Baleárskeho ostrova a uvažujete o dovolenke na Malorke? Gratulujeme k vynikajúcemu výberu!

Najlepší čas pre letnú dovolenku na Malorke je v období od mája do konca septembra. Ostrov ponúka 300 slnečných dní ročne, takže pravdepodobnosť, že si užijete krásne počasie a jasnú oblohu, je naozaj veľmi vysoká. Je to tiež ostrov veľkých kontrastov a ponúka skutočne veľké množstvo rôznych dovolenkových aktivít, nudiť sa tu teda zaručene nebudete.

 

TIP 1: Vyberte si to pravé letovisko pre vás

Ste skôr romantické typy a hľadáte pokojné letovisko s krásnymi plážami a nádhernými zátokami, ktoré sú ako stvorené pre podvečerné prechádzky vo dvojici? Vydajte sa na východné pobrežie do letovísk Cala d Or, Cala Barca, Cala Mandia, Cala Ferrera, Portocolom či Cala Mondragó.

Ak ste si prišli na Malorku užiť windsurfing, zamierte si to na veternejší sever ostrova.

V prípade, že ste sa na Malorku vybrali kvôli jej povestným nočným klubom a nikdy nekončiacej zábave, pre vás budú skvelým tipom oblasti nachádzajúce sa v blízkosti hlavného mesta Palma de Mallorca – Palmanova, Magaluff, Can Pastilla alebo El Arenal.

A naopak, ak máte Malorku vybratú pre rodinnú dovolenku s deťmi, odporúčame skôr oblasť Alcúdie a severnú časť ostrova. Nájdete tu krásne dlhé pláže s pozvoľným vstupom do mora a pred slnkom si deti môžu oddýchnuť v osviežujúcom tieni borovíc.

Južné pobrežie a jeho tradičné stredomorské letoviská s pohodovou atmosférou (napr. Paquera či Santa Ponca), bielymi plážami a pokojným morom budú pre rodiny s deťmi takisto veľmi vhodné. Ak budete mať prenajaté auto, určite zájdite do  romantických zátok v tejto oblasti. Prenájom auta na Malorke vás vyjde cca na 150€ /týždeň.

 

TIP 2: Relaxujte na najkrajších plážach ostrova Mallorca

Medzi najkrajšie pláže na Malorke patria rozhodne tieto:

– Pláž Es Trenc (najznámejšia pláž celého ostrova nachádzajúca sa na juhu, ponúkajúca pokojné more a 3 km pokryté bielym pieskom a piesočnými dunami)

– Pláž Cala Blava (opäť krásna pláž na juhu ostrova obklopená skalami a kryštáľovo čistým morom)

– Portal Vells (nádherná pláž na juhozápade, ako stvorená na dokonalý oddychový deň pri mori s vôňou borovíc)

– Cala Varques (Nachádza sa na východe, južne od Porto Cristo a je jednou z najokúzľujúcejších panenských zátok na Malorke. Nebuďte ale prekvapení, ak neuvidíte žiadne označenie, ani poriadnu cestu, ako sa k nej dostať. Vstup na túto, nie až tak známu, pláž je trošku drsnejší, ale rozhodne stojí za to! Určite sa na ňu opýtajte v hoteli alebo miestnych.)

– Formentor Beach (Na tejto nádhernej pláži na severovýchode Malorky oddychovali svojho času aj Agatha Christie alebo Churchill. Po ceste, počas ktorej si užijete naozaj veľkolepé prírodné scenérie, vás čaká dlhá úzka pláž lemovaná stromami s jedinečným výhľadom na záliv.)

 

TIP 3: Ochutnajte špeciality miestnej kuchyne

Jedlá, ktoré by ste určite mali počas dovolenky na Malorke ochutnať, sú jednoznačne španielske tapas, osviežujúci zeleninový šalát s názvom „Trempó“ a ku kávičke si objednajte sladučké „ensaïmada“ – slimáčiky pripomínajúce naše šišky. Dobrú chuť!

 

TIP 4: Nezabudnite na dúšok vína, „vínnu cestu“ a romantický piknik priamo vo viniciach

Pre romantikov bude určite nezabudnuteľný výlet do vinárstva Santa Catarina neďaleko mesta Andratx. Tu si totiž môžu užiť jedinečný piknik priamo medzi vínnou révou. Za 25€ vám pripravia tradičný piknikový kôš plný dobrôt typických pre túto lokalitu – chorizo, šunka serrano, chrumkavý chlieb, syr, olivy, olivový olej a samozrejme, nájdete v ňom aj fľašu vína. A ak máte v pláne niečo naozaj špeciálne, pripravia vám luxusnejšiu verziu so šampanským a jahodami. Môže byť, však? ;)

 

TIP 5: Užite si nočný život v najvychytenejších kluboch na ostrove

Dlhé teplé noci nemusíte stráviť len romantickými prechádzkami pri vode. Ak túžite po čulom ruchu a dobrej hudbe, vyberte sa na tie najlepšie miesta. Puerto Portals bude so svojimi barmi a reštauráciami výbornou voľbou pre skvelú večeru a drink s priateľmi, a ak hľadáte poriadnu party, zastavte sa v kluboch Arenal a Magaluf alebo Tito´s.

Na Malorke sa v lete pravidelne usporadúvajú aj rôzne akcie, festivaly, koncerty pod holým nebom, letné kino či divadelné predstavenia, takže o zábavu a kultúru máte počas dovolenky tiež postarané.

 

TIP 6: Vyrazte na výlet do hlavného mesta Palma de Mallorca

Aspoň jeden deň dovolenky by ste mali venovať návšteve hlavného mesta Palma de Mallorca. Podľa mnohých je to totiž jedno z najkrajších európskych miest. Nie nadarmo sa jej hovorí aj „perla stredomoria“. Ak sa zastavíte len na chvíľku, tak určite využite známy „hop on- hop off“ autobus, ktorý vás prevezie po najzaujímavejších miestach a sami si vyberiete, na ktorej zo 16 zastávok vystúpite.

Určite by ste ale nemali vynechať katedrálu La Seu postavenú na múroch starého mesta. Hneď za ňou je Casco Antiguo – úzke kamenné uličky s obchodíkmi a reštauráciami, ktorými sa môžete túlať a užívať si úžasnú atmosféru tohto miesta. A milovníkom čokolády padne určite vhod návšteva najstaršej čokoládovne Can Joande S’Aigo.

V časti La Lonja sa zas oplatí vybrať do Calle Apuntadores. Po prechádzke  mestom sa nezabudnite zastaviť na výborné tapas v reštaurácii Forn de Sant Joan a drink v bare Abaco.

Ďalším miesto, ktoré by ste počas výletu v Palma de Mallorca, nemali vynechať, je prechádzka najznámejšou nákupnou ulicou lemovanou mohutnými korunami stromov Paseo del Borne, ktorá je nazývaná aj ako „zlatá míľa“.

TIP 7: Dovolenka na Malorke pre rodiny s deťmi? Áno, aj tú si užijete dosýta..

Ak ste zatiaľ stihli nadobudnúť dojem, že Malorka je dokonalé miesto na dovolenku najmä pre zamilované páry a partie mladých, ktorí si sem prišli užiť  nočný život, tak vás teraz vyvedieme z omylu. Aj rodiny s deťmi sú na ostrove vítané, veď posúďte sami. Toto všetko si tu môžete s deťmi vychutnať:

obrovský aquapark so 16 bazénmi a rôznymi atrakciami Aqua City Arenal
zábavnú morskú zoo Marine Land, kde si okrem iného môžete pozrieť aj show delfínov
pozorovanie podmorského sveta v skutočnej ponorke Submarine Nemo
preteky minikár pre deti od 3 rokov na okruhu Circuitos de Karting Magaluf
výlet do fascinujúcej prírodnej rezervácie La Reserva Galatzo plnej vodopádov a jaskýň, kde okrem iných zvieratiek stretnete aj pštrosy, somáriky či kozy.
výlet do safari Reserva Africa, kde si môžu vaše deti pozrieť slony, antilopy, zebry, ťavy, opice, papagáje..
letnú školu plachtenia pre deti a teenagerov v Pollense

Podrobné informácie o týchto aktivitách nájdete tu: http://www.abc-mallorca.com/family-fun-in-mallorca/

 

TIP 8: Užívajte si more plnými dúškami

Malorka je ideálnou dovolenkovou destináciou pre všetkých, ktorí obľubujú vodné športy. Je to najmä vďaka dokonalej kombinácii teplej klímy, priaznivých vetrov, príjemnej teplote vody, no a najmä obrovskému počtu centier vodných športov a klubov, ktoré nájdete skutočne aj v tom najmenšom letovisku. Môžete tu teda skúsiť úplne všetko – od potápania, cez motorové člny a ľahšie vodné atrakcie vhodné aj pre deti, až po vodné lyže, kite surfing, windsurfing a samozrejme aj surfovanie.

 

 

TIP 9: Objavte ozajstný raj pre cykloturistiku

V jarných a jesenných mesiacoch je Mallorca top destináciou pre vášnivých cyklistov. Nájdete tu stovky kilometrov značených a bezpečných cyklociest a požičovne naozaj kvalitných bicyklov v každom stredisku.

 

TIP 10: Nezabudnuteľný výhľad zo Serra de Tramuntana

Serra de Tramuntanta je nádherné pohorie ostrova Mallorca. Najvyššia hora je Puig Major s nadmorskou výškou 1 445 metrov, ďalšie pôsobivé vrcholy sú Teix, Massenella a Tomir. Ak máte radi turistiku a prechádzky prostredím dramatických hôr, určite si sem spravte počas dovolenky výlet. Nachádzajú sa tu aj malebné dedinky Deia a Valldemosa a vraj najkrajšia dedinka celého Španielska – Fornalutx.

 

TIP 11: Vyberte sa na prechádzku po nádhernej dedinke Deià

Malá pobrežná dedinka s názvom Deià, nachádzajúca sa na severozápadnom pobreží Mallorky, je jednou z najkrajších na ostrove. Zasadená v rokline na úpätí hory Teix, s výhľadom na more, bola Deià odjakživa magnetom pre známych umelcov a spisovateľov, ktorí tu radi tvoria, ale aj pre celebrity, ktoré si v tomto očarujúcom stredomorskom prostredí užívajú svoju ničím nerušenú dovolenku.

 

TIP 12: Doprajte si ten najkrajší pohľad na Malorku

Na záver odporúčame zážitok, ktorý len tak rýchlo nevybledne. Pozrite sa na ostrov Mallorca priamo z oblohy. Stačí si len vybrať, či chcete preletieť balónom ponad celým ostrov, alebo sa chcete zdržať nad pohorím Tramuntana alebo.. si chcete užiť let pri mesačnom svite, pretože aj taký let si môžete objednať.

 

Malorka je krásna a ubytovanie je možné nájsť v x množstve hotelov cez naše cetovné kancelárie...každá má v ponuke neúrekom možností. Ak by ste sa predsa len rozhodli skúsiť dovolenku trochu inak, radi Vám zabezpečíme ubytovanie v domoch ( krásnych) mimo všetkých tých hotelov a apatrmánov a budete di môcť užiť kľud a pohodu po svojom.-) 

FUNDACIÓ PILAR i JOAN MIRÓ a Mallorca

 

URČITE  STOJÍ ZA  NÁVŠTEVU:-) odporúčam všetkými desiatimi!

The Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca is unique to the world. It is one of the few museums where visitors can contemplate the artist’s creative surroundings, through direct contact with the studios in which Joan Miró worked from 1956 until his death in 1983. Through these studios, we gain an insight into the atmosphere that formed the backdrop to his work and we can reconstruct Miró’s creative process by contemplating his paintings, objects and the tools he used.

In 1979, Joan Miró (Barcelona, 1893 – Palma, 1983) and his wife, Pilar Juncosa, donated the Son Boter studios and another studio designed by J. L. Sert to the city of Palma. These buildings were the starting point for the creation of this foundation. Years later, in 1992, a new building by architect Rafael Moneo was added to act as the main seat of the foundation. All three buildings are surrounded by Mediterranean vegetation, with sculptures by Miró that blend skilfully into the natural setting.

Miró wished the foundation to act as a stimulus and reference for future generations of artists and to promote research by specialists in his work, pushing back the boundaries of normal museums by achieving a dynamic living centre.

 

The Fundació Pilar i Joan Miró in Mallorca was established on March 7th, 1981, when Joan Miró and his wife Pilar Juncosa donated the artist’s studios, together with all the art works, objects, and documents they contained, to the Fundació Pilar i Joan Miró in Mallorca. Earlier on, in 1979 and 1980, the Palma City Council had approved the statutes for this foundation, one of whose goals was to “foster and promote artistic knowledge, aiding the creative task of future artists, in a close, ongoing collaboration with all sectors of society, venturing beyond traditional museum structures towards an essential, dynamic reality that provides an experiential explanation of the aesthetics of contemporary art.” The idea behind the Fundació stemmed from Miró’s urge to foster and promote artistic production, as well as from his concern about preserving the studio spaces that had constituted his creative environment from 1956 up to the end of his life in 1983.

For years, Miró had dreamt of having a studio of his own, a dream that his friend the Catalan architect Josep Lluís Sert finally realized in Son Abrines, in Palma, in 1956, when Miró settled in Mallorca permanently. Three years later, Miró purchased the estate known as Son Boter, with an 18th-century house that he used as a studio and whose walls he drew on with charcoal graffiti. These studios were then and are still the most faithful and eloquent evidence of Miró’s creative environment and habits during his mature years. 

Miró was concerned about the chaotic urban development that was emerging in the area surrounding Son Abrines and Son Boter; he worried about the fate of his studios, the spaces that documented his creative process and environment. “We ought to find a way to keep these studios just as they are when I’m no longer here, when I’m gone.” In order to do so, Miró created a public and municipal foundation to be enjoyed by all citizens, to which he donated his studios along with the collection of works, objects, and documents they contained. 

The lack of an appropriate space for exhibiting this collection made it necessary to erect a new building to house Miró’s artistic legacy. His widow Pilar Juncosa donated a plot of land and several of her late husband’s works—39 gouaches and 3 oils—to be auctioned at Sotheby’s in 1986, so that the proceeds would go to the Fundació Pilar i Joan Miró. The funds collected at the auction made it possible to construct a new building. In 1987, Rafael Moneo, then Chairman of the Graduate School of Design at Harvard, was commissioned to design the main building for the Fundació Pilar i Joan Miró on a plot adjacent to Miró’s studios. On December 19th, 1992, the new Fundació Pilar i Joan Miró building designed by Moneo opened its doors to the public. 

Promoting the knowledge of art and the process of artistic production has been the guiding force behind the Fundació Pilar i Joan Miró from the beginning, fulfilling the goal of its founders. The Fundació is a museum that enables us to discover the environment in which Miró worked, to examine his creative process, and to explore his historical, artistic, and cultural context. It is a center for creating contemporary art as well as for its analysis, research, interpretation, exhibition, and promotion. It is a meeting point where ideas are exchanged and where projects are designed and developed, for artists, writers, and musicians, and for all of those interested in art and culture. The Fundació has established close bonds with the community where it is based, while its activities have projected it into the domestic and international art worlds.
info@fpjmiro.org


Tel. 34 971701420
Fax. 34 971702102

Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca
C. de Saridakis, 29
07015 Palma - Illes Balears
España

 

http://miro.palmademallorca.es/pagina.php?Cod_fam=1

 

 

MALORKA 2017

Malorka je ostrov, na ktorom sa počas celého roka deje niečo zaujímavé, čo stojí za to vidieť a navštívit. Tradične sa veľa osláv a sviatkov každý rok opakuje, ale kde tu sa nájde nejaká akcia, ktorá je jedinečná a len raz. 
Každý mesiac v roku Malorka prináša sviatky spojené s trádíciou spájajúcou sa s konkrétnym miestom ostrova. Dokonca aj tie najmenšie dedinky majú svoje sviatky a trádície, ktoré stoja za návštevu. 

Také najzákladnejšie každoročne opakújúce sa sú :

Január: 

Hneď začiatok roka prináša  Sviatok troch kráľov ( Cavalcada des Reis Mags), ulice Palma de Mallorca ako aj iných miest  sú plné ľudí oslavujúcich príchod kráľov:-), deti sa tešia nakoľko sú im rozdávané všelijaké sladké dobroty.

Medzi 18-2O Januárom sa v Palme konajú slávnosti Festes de Sant Sebastia....patrón hlavného mesta. Býva to tri dni a súčasťou je aj ohňová show a ohňostroj. 

Február: 

Pre Malorku jeden z najkrajších mesiacov v roku, kedy kvitnú mandľovníky! Ostrov je posiaty bielymi kvetmi a vyzerá to ako zasnežená krajina, akurát že je už príjemne teplo a krásne. Dejú sa v malých mestách slávnosti súvisiace práve s mandľovníkmi.

Na konci februára 25-26 febr. sa koná karneval Sa Rua, opäť život v uliciach Palmy:-) , zábava.

Marec:  

Začína jar a na po celom ostrove sa dejú rôzne slávnosti súvisiace s príchodom jari. Rôzne jarmoky, trhy, umelci vychádzajú do ulíc, aby odprezentovali svoju zimnú prácu. Jedna z najväčších osláv je Fira d´Antratx. Konkrétne dátumy sa menia každý rok v závislosti od Veľkej noci. 

Apríl: 

 Tento  rok nám Veľá noc pripadá na apríl, takže sa budú diať akcie súvisiace s najväčším kresťanským sviatkom v roku ( o tom si napíšeme viac inokedy)

Inak v mesiaci apríl odporúčam navštívit mesto Pollenca, kde sa kona každý rok vínny festival, kde viac ako 30 vinárov bude prezentovať svoje vínko. A víno z Malorky je fakt dobré:-)

Máj: 

V máji, je už krásne počasie a veru už viacerí ľudia sa aj kúpu v mori. Podľa mňa je tento mesiac jeden z najkrajších v roku ( slniečko už je teplé, avšak ešte nie je pekelne horúco, dni sú už dlhšie, vietro fúka menej), je to ideálny čas na preskúmavanie ostrova, jeho zákutí :-). 

Viacero aktivít sa dá robiť vonku, od Veľkej noci začína sezóna a ostrov je plný turistov, ktorí prišli buď na cyklistiku, turistiku, golf a na rôzne pobyty súvisiace so športom, na ktorý je v lete priveľmi horúco. 

Druhú májovú nedeľu sa v Port de Soller koná replika bitky medzi Maurami a kresťanmi, kedy vlastne boli maurovia vyhnaní z ostrova. Je to trochu hlučné, nakoľko sa striela zo zbraní a bojuje sa  uliciach. 

Pre rodiny odporúčam návštevu mesta Capdepera, koná sa tam na koci mája jarmok, prezentujúci tradičné kostými, hudbu, umenie a jedlo. 

Jún- August

Leto, letná sezóna,  turistov pribúda, otepľuje sa vzduch aj more.

Začínajú sa rôzne fiestas, ktoré budú trvať celú letnú sezónu, aby sa turisti nenudili:-) Ubytovacie zariadenia ponúkajú rôzne fakultatívne výlety po ostrove.Ak ste neprišli len ležať pri mori a bazéne, odporúčam trochu pocestovať a vidieť, napriek tomu, že ostrov nie je v tomto období veľmi zelený. 

September: 

Turisti pomaly odchádzajú, ale počasie ostáva krásne letné, more fantasticky vyhriate! Ak si viete vybrať prázdniny, odporúčam práve september. 

V prvých týždňoch sa konajú v mestách Santa Ponca, Soller, Pollenca simulované bitky kresťanov s maurskými obyvateľmi ostrova. Najznámejšia bola bitka práve v Santa Ponce  a aj oslavy sú najväčšie .....Festes del Rei en Jaume. 

Začína sa pomaly zber hrozna a jsenné akcie s tým spojené. Tu odporúčam návštevu mesta Binissalem, kde na konci septembra začína vinobranie:-)

Okóber-November

Jesenné akcie sú v plnom prúde, vinobranie, ochutnávky vína. Napríklad sa koná ochutnávanie Sobrassada, špeciálneho mäsového výrobku.... v meste Campos . Je to dobrota dobrota..písala som o tom už v minulosti:-) Skrátka jeseň je plná dobrôt. Môžete okoštovať víno, olivy, mandle a samozrejme výrobky z nich. 

Toto obdobie mám veľmi rada, nakoľko mi vyhovuje menší počet turistov a vychutnávam dobroty čo ostrov ponúka.

December: 

Áno áno začínajú aj tu rôzne vianočné trhy a akcie, akurát nemrzne a nepadá sneh. Palma de Mallorca sa oblečie do vianočnej dekorácie a začnú prípravy Vianoc. 

Naj trhy sú: Port Adriano Christmas Street Food festival, Puerto Portals Christmas Market. 

 

Na záver toľko, že kedykoľvek sa na Malorku vyberiete nebudete ľutovať:-)

 

ahojte

 

 

 

 

 

 

 

DEIA

PLÁŽ DEIA

Neviem, či ste sa počas Vašich potulkov po ostrove dostali na severozápadnú časť ostrova, ak nie vele odporúčam návštevu malebnej dediny resp. mestečka s názvom DEIA:-).

Ja osobne túto časť otrova milujem a vychutnávam si pohľad na v krajine zasadených dediniek, je to niečo úplne odlišné ako sa dá vidieť na juhu a východe ostrova.

V podstate ku každej trochu väčšej dedinke prislúcha aj pláž, avšak cesta na ňu býva niekedy veľmi krkolomná a kľukatá:-). Ak niekomu býva v aute zle ako napríklad mne to zvládne síce len tak tak, ale na konci ho čaká úchvatný pohľad na scenériu ....more plus  skaly a veru aj malý barík sa nájde:-)  Kráááása. Všetkým odporúčam.

A keďže sem chodí nemálo turistov tak napríklad taká pláž Deia dostane počas tejto zimy nové parkovanie a taktiež budú opravené aj schody na túto pláž vedúce. 

Takže ak pôjdete na ostrov zájdite omrknúť túto časť.....DEIA, VALLDEMOSSA mestečká krásne o tom niet pochýb, ale aj tie pláže stoja za to. 

 

 

Múzeum Rafa Nadala

Tenisová hviezda Rafa Nadal otvoril vo svojom rodnom meste múzeum. 

V centre nazvanom Sport-Xperencie by Rafa Nadal, v múzeu môžete vidieť nielen súkromné trofeje tohot super hráča tenisu ale aj rôzne darčeky a predmety, ktoré boli tomuto tenistovi darované jeho priateľmi, inými  športovcami, napríklad medzi top mená patrí Michael Jordan, Usain Bolt, Sebastian Vettel, Cristiano Ronaldo, Michael Phelps a ďalší. Návštevníci si niektoré víťazné športové momenty môžu pozrieť na super technicky velmi modernom zariadení.  

Ale špičkou v tomto múzeu je simulátor, na ktorom si môžete otestovať svoje schopnosti:-) v rôznych športových disciplínach. Celkom sranda a zábava. 

Ďalej sa v centre nachádza tenisová akadémia, reštaurácia, škola, športová klinika a fitmes centrum. 

 

Ak teda je Vaša dovolenka na Malorke plná mora a slnka skúste v rámci výletu zabehnúť na toto miesto, myslím, že aj veľa deti ocení takýto výlet.  

 

Artdemossa Festival

Festival Artdemossa v meste Valdemossa:-), umelci zaplavili ulice a prezentovali sa.

 

Pokiľ ste mali štastie a vydali sa v rámci dovolenky na Malorke na prieskum ostrova a navštívili ste práve tento Festival určite ste neľutovali. 

Každoročný Festival vo Valldemosse sa tentokrát konal v piatok 22.7.2016, ulice boli plné umelcov. Každý,  kto  sa chcel odprezentovať mal jedičenú šancu.

Ulicami mesta, ktoré dýcha kultúrou  sa šírili vystúpenia muzikantov a tanečníkov, prezentácie spojené s predajom maliarov, sochárov, fotografov a samozrejme veľa dobrého jedla a pitia.

Veľmi kráasna a vydarená akcia, ktorú sa oplati vidieť zas.   

 

Malebný ostrov Sa Dragonera

 

SA DRAGONERA-  malinký ostrov na západe Malorky

Názov dostal tento ostrov podľa toho ako vyzerá resp.čo ľuďom pripomína : draka. 

Ostrov je celý rezerváciou, prírodným parkom  a bol uchránený pred masovým zásahom turizmu.  Nachádza sa tu maják, ktorý môžete navštíviť. Počas nie úplne horúcich dní, je tu ideálne prostredie na prechádzky a miernu turistiku. Ak máte šťastie môžete pozorovať množstvo vtákov, ktoré si tu našlo svoj domov. 

Výhlad na ostrov z pevniny Malorky je úchvatný, najmä ak sledujete západ slnka, ktorý je naozaj jden z top zážitkov:-).

Na Sa Dragonera sa dostanete loďou  z malej dedinky Sant Elm, kde odporúčam zájsť na nejakú dobrotu z morských plodov. Prípadn sa na ostrov dostanete výletnými loďami, ktoré pravidelne vychádzajú z letovísk ako je Peguera, Santa Ponca a Port d´Antratx. 

Pre milovníkov potápania odporúčajú práve okolie Sa Dragonera. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=tnDS9zdSWus

Malorka je krásna:-)

Už máte dovolenku vybratú? 

Dovolenka na Malorke je správne rozhodnutie pre všetkých a dokonca počas celéo roka:-). Stále tu máte čo robiť od jari do jesene je tu tooooľko možností a aktivít! Len si vybrať a užiť si to do sýtosti

Na motiváciiu  pozrite na krátke video, ktoré Vás možno presvedčí o výbere ostrova Malorka na dovolenku:-) 

 

https://www.youtube.com/watch?v=v-R5qML30lM

https://www.youtube.com/watch?v=ElP_kHshbcw

 

 

 

Jaskyne na Malorke

Tak už máte vybratú dovolenku na Malorke?  

 

Ak ste si vybrali na dovolenku Malorku práve v tomto jarnom období rada by som Vám odporučila na návštevu Dračie jaskyne, ktoré sa nachádzajú na východnom pobreží Malorky. 

Dračie Jaskyne, najrozsiahlejší jaskynný systém Baleárskeho súostrovia.  Pehliadka trvá necelú hodinu, ak máte šťastie a nie  ste v dave ľudí ke to veľmi pekný zážitok.  Na záver prehliadku jaskýň  si posadáte  na lavičky a vypočujete si  koncert vážnej hudby, keďže jaskyňa má skvelú a jedinečnú akustiku.

Na záver sa návštevníci môžu previezť na malých člnoch po podzemnom jazere, ktoré patrí k najväčším podzemným jazerám sveta. 

Odporúčam návštevy  nie cez víkend a sviatky, lebo vtedy je tam naozaj veľmi veľmi veľa ľudí a stráca to svoje čaro. 

 

Dovolenka na Malorke je krásna, ponúka nám rôzne možnosti vyžitia:-)

Skúste 

 

 www.cuevasdeldrach.com

Stránky