Malorka

Malorka

Tisíce rokov histórie, nájazdy Kartágincov, Rimanov, pirátov, prekrásna príroda, slnko a more, to je Malorka. Najväčší z ostrovov Baleárskeho súostrovia, na ktorom sa nachádza hlavné mesto Baleár, Palma de Mallorca. Palma vás svojím názvom nesklame. Palmy dopĺňajú obraz tohto prekrásneho mesta rovnako, ako jeho katedrála, rozprávkové hrady, stožiare jácht v prístave a nekonečne modré more. 

Malorka je súčasťou Španielskeho kráľovstva, a tým aj Európskej únie. Na vycestovanie je postačujúci občiansky preukaz. Úradnými jazykmi sú španielčina a mallorquín, ktorý je dialektom katalánčiny. Dohovoríte sa aj po anglicky a po nemecky.

Používaná mena je euro. Malorka sa nachádza v stredoeurópskom časovom pásme, nemusíte si teda posúvať hodinky. Napriek tomu sa na Malorke stmieva neskôr, dokonca aj v zime.

Klíma je typicky stredomorská, horúce letá a veľmi mierne zimy. V zime môže byť daždivo, ale rýchlo sa vyčasí a aj v decembri a v januári sú teploty veľmi príjemné. V mnohých budovách sa v zime vôbec nekúri, preto sa pripravte na to, že v zimných mesiacoch môže byť vnútri oveľa chladnejšie, než vonku. Najmä ak sa ubytujete u domácich, na statkoch alebo na privátoch. Hotely a nové budovy zvyknú mať kúrenie. 

Malorka sa nachádza v západnom Stredomorí, oproti východnému pobrežiu Španielska. Východnú a strednú časť ostrova tvoria nížiny, na západe sa nachádza malebné pohorie Tramuntana, v ktorom nájdete rázovité horské dedinky. Pobrežie je členité, v zátokách sa nachádzajú pláže lemované skalnými bralami vyčnievajúcimi z azúrovo modrého mora. Najvyššie položeným bodom na ostrove je vrchol kopca Puig Maior s nadmorskou výškou 1445 metrov nad morom.

Akutálne počasie: www.eltiempo.es/palma-de-mallorca.html