Zážitky

Zážitky

Jaskyne

Malorka zvnútra pripomína ementál. Je prešpikovaná systémom krasových útvarov a je rajom pre milovníkov jaskýň. K najznámejším patria jaskyne Hams a Drach s podzemnými jazerami a prekrásnou kvapľovou výzdobou. V jaskyniach sa usporiadavajú aj koncerty kombinované s hrou farebných svetiel.

Archeologické náleziská

Ak sa vám zdajú pozostatky po Rimanoch, Mauroch či gotické pamiatky príliš moderné, môžete navštíviť praveké megalitické náleziská na severovýchode ostrova. K najvýznamnejším patrí Ses Païsses de Artà. Výlet za malorským pravekom môžete spojiť napríklad s cyklistikou.

Výlety loďou, potápanie, zátoky a ostrovy

Pobrežie Malorky je ako stvorené na výlety loďou a na potápanie. Na Malorke môžete využiť prakticky všetky typy námorných plavieb, od motorových člnov, cez katamarany, plachetnice, motorové jachty a aj obrovské výletné lode, ktoré sa zastavujú v prístave v Palme.

Neďaleko brehov Malorky sa nachádza maličké súostrovie Cabrera, ktoré je rajom pre potápačov. Nachádza sa tu mimoriadne dobre zachovaný podmorský ekosystém, môžete tu stretnúť morské korytnačky a delfíny. Veľká časť ostrovov je prístupná len loďou, budete však môcť navštíviť nedostupné zátoky a jaskyne priamo z mora.

Na ostrovčekoch sa rozprestiera Národný park súostrovia Cabrera, nájdeme tu aj stredoveký hrad a môžeme sa presvedčiť o pohnutej histórii ostrovov.

Golf

Ak sa na svet dívate od golfovej jamky, tak sa Malorka stane pre vás druhým domovom. More, stredomorské slnko, hory, šťavnaté zelené trávniky, dokonalé služby, prekrásne výhľady, veľké množstvo golfových klubov, na Malorke je každý odpal neopakovaným zážitkom. Golf na Malorke, to je spojenie neopakovateľnej prírody, luxusu, štýlu a športu v jednom.

Cyklistika a turistika

Malorka je pomerne malý ostrov s nádhernou prírodou, preto je ako stvorený pre cyklotúry a pešiu turistiku. Je ideálnym miestom na aktívnu dovolenku pre príležitostných a aj zdatných športovcov.

Cyklisti si môžu vybrať od najjednoduchších trás po pobreží či nížinách, až po najnáročnejšie horské trasy. Na každej trase spoznajú prekrásnu ostrovnú prírodu, nádherné pamiatky, miestnu gastronómiu a tradície.

Peší turisti a horolezci si tiež prídu na svoje v pohorí Tramuntana. Tieto turistické cesty vznikali už v najstarších časoch, keď ich využívali uhliari či pašeráci.

Agroturistika

Agroturistika je jedným z najlepších spôsobov ako sa zoznámiť s ostrovom Malorka, so spôsobom života na vidieku a s miestnymi tradíciami a gastronómiou. Na ostrove je veľká ponuka ubytovania na statkoch nazývaných finca, ktoré ponúkajú bohatý program aktivít na vidieku. Takýto spôsob trávenia dovolenky je ideálny pre rodiny s deťmi a aktívny oddych spojený so spoznávaním miestnej kultúry a tradícií. Vďaka agroturistike zažijete autentickú Malorku, vzdialenú od pozlátka veľkých turistických centier a letovísk.

Vidiecke usadlosti poskytujú rozličné typy aktivít, či už ide o športové aktivity, spoznávanie pôvodnej poľnohospodárskej produkcie, ekoturizmus, možnosť zúčastniť sa na ľudových slávnostiach, oberačkách a iných aktivitách spojených so životom na vidieku.

Na Malorke môžete vidieť kvitnúť mandľové a pomarančové sady, zúčastniť sa zberu olív, vidieť ako sa chovajú tradičné druhy domácich zvierat, ochutnať domáce vína, olivový olej, údeniny a skvelé sladkosti. A to všetko v spojení s prekrásnou prírodou a typickou vidieckou architektúrou.

Gastronómia

Spojenie mora, chovu ošípaných a stredomorskej kuchyne, to je gastronómia Malorky.

Základom malorskej kuchyne sú morské ryby, zelenina, bravčové mäso a olivový olej.

K typickým jedlám patria údeniny, najmä sobrasada, jedlá z ryže, dusené mäso, ryby a dary mora, chlieb s olivovým olejom, koláč ensaimada, sladké šišky buñuelos a iné dobroty. Skvelé jedlo môžete zapiť miestnymi vínami a nezabudnite ochutnať pomarančový likér z dedinky Sóller.

Sviatky

Ako v celom Španielsku, tak aj na Malorke sa stretneme s nekonečným sledom rozličných sviatkov a ľudových slávností. Okrem klasických kresťanských sviatkov, ako sú Vianoce, Veľká noc a sviatky patrónov, sú tu ešte vinobrania a rozličné iné oberačkové slávnosti a samozrejme, zabíjačky.

V Palme sú sviatky prakticky od adventu až do konca januára. Potom nasledujú karnevaly a Veľká noc. Na Malorke budete mať pocit, že nie je nič, k čomu by nebolo možné zorganizovať fiestu.

Jaskyňa Drach

megalitické náleziská

Golfové ihrisko